Getting Things Done i Nozbe

Z Nozbe korzystam od ponad roku. Zawsze robiłem listy zadań do zrobienia. Przy czym do czasu poznania Nozbe był to najczęściej po prostu zwykły analogowy kalendarz, potem lista zadań w google. Przy narastającej liczbie zadań te narzędzia przestały działać.

Po przeczytaniu i wdrożeniu na początku 2015 roku GTD zdecydowanie brakowało mi narzędzia wspomagającego pracę w tej metodyce. Szybkie poszukiwania, w niezmierzonym gąszczu różnych aplikacji do zarządzania zadaniami, wybrałem Nozbe.

Akurat mniej więcej w tym samym czasie jak szukałem odpowiedniego narzędzia trafiłem na podcast Michała Szafrańskiego z wywiadem z założycielem Nozbe – Michałem Śliwińskim.
Michał Śliwiński tak genialnie opowiadał o historii powstania Nozbe, swojej firmy i jego wizji na zarządzanie zadaniami, że dałem się skusić. Polecam przesłuchać dwie rozmowy Michała Szarfańskiego rozmowę: WNOP 020 oraz WNOP 071.

Od tego momentu nie wyobrażam sobie pracy bez Nozbe. Narzędzie jest po prostu genialne. Sprawdza się jako taskmanager, kalendarz czy podręczny notatnik.

Moja organizacja działań – w tym chociażby pisanie tych artykułów – wymaga sprawnej organizacji. Wszystkie powyższe narzędzia nie miały podstawowych koncepcji wynikających z GTD czyli:

  1. lista najbliższych zadań,
  2. dodawanie zadań,
  3. dodawanie projektów.

Nozbe zostało od podstaw zbudowane w oparciu o GTD. Zatem do implementacji tej metodyki sprawdza się idealnie, dlatego też tak się dla mnie sprawdziło.

W dużym skrócie, Nozbe umożliwia tworzenie zadań i organizowanie ich w projekty. Dla każdego z zadań można ustawić daty wykonania zadań, dodanie kontekstu (kategorii) i czasu jaki zadanie nam może zająć. Dodatkowo, co dla mnie jest niezwykle ważne – jest możliwość ustawienia powtarzalności zadań. Wiele zadań które wykonuję są zadaniami powtarzalnymi.

Tworzenie takich powracających zadań i projektów usuwa konieczność pamiętania o nich. Właśnie na tym polega GTD. Dodajesz do jednego sprawdzonego systemu zadania, które pojawiają się na Twojej liście zadań w odpowiednim momencie, bez konieczności drapania się w głowę co jakiś czas i zastanawiania się kiedy wypada najbliższy przegląd samochodu. Przykładów wykorzystania są tysiące. Można w Nozbe różne terminy zorganizować. Sam korzystam np. dla zapisywania dat urodzin bliskich osób

Dodatkową przewagą Nozbe jest to, że aplikacje są dostępne na wszystkie urządzenia i systemy operacyjne (Android, Mac, iPhone, iPad, Windows i Linux) i to że aplikacja wygląda zawsze tak samo, niezależnie od środowiska. Jeszcze jednym czynnikiem jaki mnie przekonał do wykorzystania tego narzędzia, jest fakt że jest to w pełni Polska firma, w polskich rękach i z Polskim kapitałem.

Nozbe na początek jest darmowe (do 5ciu projektów). Przy większej ilości projektów wymaga na jest już symboliczna opłata od jednego użytkownika.

Jeżeli chcesz sprawdzić jak to działa – a jeżeli zdecydujesz się na płatny plan – dać mi trochę zarobić z programu poleceń, zapraszam: na stronę Nozbe

 
 
 

Kategorie

Archiwa

Najnowsze wpisy

wieczorkiewicz Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *