Stawianie celi dla początkujących

Dysponujemy dokładnie tym co jest nam potrzebne do zrealizowania niemal każdego zadania. Statek z zepsutym sterem może tylko bujać się po falach płynąc z prądem. Twoim osobistym sterem są plany. Może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale żyjemy w takich czasach, że mamy bardzo dużą swobodę działania. Zdefiniujmy swój ster i płyńmy w naszym wybranym kierunku.

Czy wiesz gdzie chcesz być za 5 lat? Tak? Świetnie! Nie musisz czytać dalej.
Nie wiesz? A czy odpowiada Ci gdzie jesteś teraz? A wiesz gdzie chcesz być za 2 lata? A za rok?
Klasyka radzi aby nasze cele były SMART. Metoda ta pozwala na dokładne określenie celu i sposobu jego realizacji w taki sposób żeby jego osiągnięcie było w miarę proste. Najbardziej popularne rozwinięcie tego akronimu, a od jego publikacji w 1981 powstało kilkanaście wariacji, brzmi:
  • Specyfic- Dokładny. Cel musi być konkretny. „Stracę na wadze” nie jest dokładnym celem.
  • Measurable – Mierzalne – musisz mieć możliwość określenia w którym momencie cel zostaje osiągnięty.
  • Achievable – Osiągalny – musi istnieć sposób dotarcia do tego brzegu który sobie wybraliśmy. Inna definicja A rozwija jako Ambitious (Ambitny) – dobrze żeby cel był przynajmniej trochę ambitny. W końcu trzeba się rozwijać.
  • Revelant- Istotny. Nacisk kładziony jest na to żeby cele były ważne. Obejrzenie wszystkich odcinków Klanu w 5 miesięcy spełnia wszystkie pozostałe kryteria. Zbywa mu trochę na istotności. Cele powinny wnosić wartość czy to dla Twojej rodziny, środowiska pracy, kolegów, społeczeństwa. Przykład niestety tego nie spełnia.
  • Time defined – Oznaczony w czasie. Cel musi mieć konkretną datę oddania. Niestety często będziemy wpadać w pułapkę niekończącego przekładania. Cele w SMART muszą być opisane jako istotne, Oznaczenie czasowe pozwala na skupienie się na ważnym celu w taki sposób aby pilne cele nie przejłęły naszego steru.
Cel musi być jeszcze „spisany”. Samo wypowiedzenie i rzucenie w przestrzeń często bywa niewystarczające. Samo spisanie na kartce papieru lub w formie elektronicznej naszych celi nadaje im dodatkowej wagi. Taki spisany cel daje się później weryfikować i odświeżać. Jeżeli co jakiś czas przeglądasz swoją listę celi, to taki cel zawsze będzie o sobie przypominał. Cele umieszczone w naszej głowie mają tendencję do ulatywania i w konsekwencji jesteśmy mniej zdolni do ich realizacji.
Przykłady:
źle – postanowienia dobrze – cele
stracę na wadze Stracę na wadzie 5kg w przeciągu 6 miesięcy stosując dietę i regularne ćwiczenia
spędzę więcej czasu z rodziną będę regularnie odwiedzał babcię przynajmniej 2 razy w miesiącu.
będę więcej oszczędzać stworzę budżet domowy i będę się trzymał wyliczeń z założeniem odkładania 10% wolnych środków z każdej wypłaty
Wszystkie złe przykłady pobrane są z list Top 10 Postanowień noworocznych

Pewnie dlatego postanowienia noworoczne nie działają. Postanowienia to nie cele. Nie ma w nich tego co pozwalałoby odhaczyć zadanie jako ukończone. Nie ma konkretów. Jak autorzy podają w tabelce powyżej tylko 8% ludzi dotrzymuje swoich postanowień i ludzie którzy dokładnie opiszą swoje postanowienia są 10 razy bardziej skłonni do ich dotrzymania.

Po prawej stronie przerobiłem te postanowienia na cele zgodnie ze SMART. Prawda, że już samo przedefiniwoanie tych samych postanowień na dokładnie opisane cele zwiększają szanse ich zrealizowania.

A jak tam Twoje cele noworoczne? Trzymasz się?

Kategorie

Archiwa

Najnowsze wpisy

wieczorkiewicz Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *